IMG 8319-800

Καλώς ήλθατε στο νέο δικτυακό ιστότοπο του ΕΠΑΛ Κρεστένων.

Εδώ μπορείτε να ενημερωθείτε για όλες τις δραστηριότητες του σχολείου μας.

Καλή πλοήγηση!

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-24

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ WEBEX

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΑΠΟ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΕΠΑΛ ;

Τι είναι τα ΕΠΑ.Λ.;

Το ΕΠΑ.Λ. (Επαγγελματικό Λύκειο) είναι σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για αποφοίτους Γυμνασίων και Α΄ τάξης Λυκείου. Η διάρκεια σπουδών είναι 3 χρόνια για αποφοίτους γυμνασίων και 2 χρόνια γι’ αυτούς που έχουν τελειώσει την Α΄ Λυκείου ή έχουν απολυτήριο Λυκείου. Στο τέλος των σπουδών τους οι μαθητές παίρνουν απολυτήριο και πτυχίο με το οποίο μπορούν να ασκήσουν το επάγγελμα που σπούδασαν. Το απολυτήριο Λυκείου μπορεί να είναι απαραίτητο πλέον για οτιδήποτε κι αν θελήσει κάποιος να κάνει στην ζωή του αλλά και το πτυχίο των ΕΠΑΛ ανοίγει επαγγελματικές διεξόδους.

Πλεονεκτήματα των ΕΠΑΛ:

• ισότιμο απολυτήριο με των Γενικών Λυκείων
  • πτυχίο  επιπέδου 5 (ισότιμο των ΔΙΕΚ),
  • επιπλέον μόρια για πρόσληψη μέσω ΑΣΕΠ, και
  • ευκολότερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση!
Το απολυτήριο λυκείου από το ΕΠΑ.Λ. είναι ισότιμο με το απολυτήριο του Γενικού Λυκείου;

- ΝΑΙ, τα απολυτήρια των Επαγγελματικών Λυκείων σαφώς και είναι ΙΣΟΤΙΜΑ με τα απολυτήρια των Γενικών Λυκείων.

Γιατί ένας μαθητής να προτιμήσει ΕΠΑΛ κι όχι γενικό λύκειο;

- Γιατί με τα εργαστηριακά μαθήματα, δηλαδή το πρακτικό μέρος των θεωρητικών μαθημάτων, δεν υπάρχουν οι απαιτήσεις που έχει ένα γενικό λύκειο. Σε όλα τα μαθήματα ειδικότητας οι βαθμοί θεωρητικού και πρακτικού μέρους συμψηφίζονται. Επιπλέον παίρνει με την μαθητεία (4ο έτος σπουδών στο ΕΠΑΛ) ένα πτυχίο επιπέδου 5 που είναι ισότιμο των ΔΙΕΚ ενώ από το γενικό λύκειο στα ΔΙΕΚ θα έκανε 2 χρόνια σπουδών. Ας μην παραλείψουμε βέβαια και την ευκολότερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με πολύ χαμηλότερες βάσεις εισαγωγής και ευκολότερα μαθήματα.

Στο ΕΠΑ.Λ. δίνεται μόνο απολυτήριο λυκείου όπως γίνεται στο γενικό λύκειο;

- ΟΧΙ, στους αποφοίτους του ΕΠΑ.Λ. όπως ανέφερα παραπάνω χορηγείται εκτός από το απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο επιπέδου 4 και επιπέδου 5 μετά από πιστοποίηση μετά το τέλος των 9 μηνών της μαθητείας. Με την μαθητεία δίνεται η δυνατότητα σε απόφοιτους ΕΠΑΛ ηλικίας 18 - 24 ετών, ασφαλούς ένταξης σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον, για εννέα (9) μήνες, υπό τη εποπτεία του σχολείου με πλήρη εργασιακά δικαιώματα, μισθό στο 75% του κατώτατου μισθού και πλήρη ασφάλιση (υγειονομική και συνταξιοδοτική) και συμπληρωματικής εργαστηριακής εκπαίδευσης στο σχολείο. Αυτό επίσης είναι από τα προτερήματα των ΕΠΑΛ γιατί γνωρίζετε τι σημαίνει να κολλάς ένσημα στα 18 σου χρόνια.

Τι είναι το πτυχίο επιπέδου 4;

- Όταν λέμε πτυχίο επιπέδου 4 εννοούμε το πτυχίο που παίρνουν οι απόφοιτοι του ΕΠΑ.Λ. και μάλιστα με ενδοσχολικές εξετάσεις, το οποίο τους δίνει το δικαίωμα να ασκήσουν το επάγγελμα της ειδικότητας του τομέα που έχουν επιλέξει στον ιδιωτικό τομέα ή να διοριστούν σε αντίστοιχη θέση στο δημόσιο τομέα σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

Τα ΕΠΑΛ είναι εξοπλισμένα και με εργαστήρια;

- ΝΑΙ, φυσικά, υπάρχουν σύγχρονα εργαστήρια στο 1ο Ε.Κ. (εργαστηριακό κέντρο) που στηρίζουν την λειτουργία των ΕΠΑΛ. Ο εξοπλισμός είναι σύμφωνος με τα χαρακτηριστικά του σχολείου και το αναλυτικό πρόγραμμα των ειδικοτήτων.

Αν κάποιος τελειώσει το Γενικό Λύκειο μπορεί να εγγραφεί σε κάποιο τομέα του ΕΠΑ.Λ.;

- ΝΑΙ, μπορεί, στη Β΄ Λυκείου, επιλέγοντας έναν τομέα που τον ενδιαφέρει και αφού ολοκληρώσει και την αντίστοιχη ειδικότητα στη Γ' Λυκείου παίρνει πτυχίο της ειδικότητας αυτής. Τα τρία αυτά χρόνια παρακολουθεί μόνο μαθήματα της ειδικότητας που έχει επιλέξει, και όχι μαθήματα Γενικής Παιδείας και επιπλέον μπορεί να συμμετέχει εκ νέου στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΕΠΑΛ.

Και τελειώνοντας το ΕΠΑ.Λ. μπορεί να δηλώσει όποια πανεπιστημιακή σχολή θέλει;

- Μπορεί να εισαχθεί στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ΑΕΙ - Α.ΤΕΙ σε σχολές σχετικές με την ειδικότητά του αλλά και σε σχολές ενός κοινού πεδίου όπως ΤΕΦΑΑ και στρατιωτικές, αστυνομικές σχολές και σχολές πυροσβεστικής μέσω πανελληνίων εξετάσεων σε τέσσερα μαθήματα που θα διδάσκεται στην τρίτη τάξη, δύο (2) μαθήματα γενικής παιδείας και δύο (2) μαθήματα της ειδικότητας του

Τι εννοούμε λέγοντας τομείς στο ΕΠΑ.Λ.;

- Στο ΕΠΑ.Λ. αντί να λέμε θεωρητική ή θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση, όπως λέμε στο Γενικό Λύκειο, λέμε τομέα μηχανολογικό, οικονομικό, ηλεκτρολογικό, πληροφορικής, υγείας πρόνοιας, δομικών έργων, κ.ά. Στον τομέα παρακολουθείς εκτός από μαθήματα γενικής παιδείας, θεωρητικά και εργαστηριακά μαθήματα του επαγγελματικού τομέα που έχεις επιλέξει.

Ποιοι τομείς και ποιες ειδικότητες  λειτουργούν στο ΕΠΑ.Λ. Κρεστένων :
 Συμβουλευθείτε την κατηγορία ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ του site